OWD

Open Water Diver - nurek wód otwartych (pierwszy stopień)

Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne, moduły basenowych i 6 nurkowań na wodach otwartych. W związku ze specyfiką polskich wód zalecamy kursy w suchym skafandrze, na który kursant otrzymuje automatycznie dodatkowy certyfikat Dry Suit Diver. Certyfikat OWD uprawnia do nurkowań do głębokości 18 m (PADI) lub 20 m (ASTD). Minimalne wymagania to ukończone 10 lat, umiejętność pływania i dobry stan zdrowia. Niezależnie od wielkości grupy zajęcia na wodach otwartych odbywają się w stosunku 1 instruktor na 2 kursantów. Kurs jest zgodny z normą EN 14153-2.

 

Jak wygląda rozkład kursu Open Water Diver?

  1. Pierwszy dzień - spotkanie w centrum, wypełnienie dokumentów rejestracyjnych, wpłata zaliczki w wysokości 50%, wykłady z zakresu teorii nurkowania, bezpieczeństwa, standardów i sprzętu.
  2. Zajęcia basenowe rozłożone na 2 lub 3 spotkania, podczas których kursanci uczą się podstawowych umiejętności i komunikacji pod wodą. Na zajęciach sukcesywnie rozszerzana i utrwalana jest również wiedza teoretyczna.
  3. Zajęcia na wodach otwartych. W ramach kursu w naszym centrum robimy standardowo 6 nurkowań, zamiast 4 wynikających ze standardów szkoleniowych. Maksymalna ilość nurkowań jednego dnia wynosi 3. W przerwach pomiędzy nurkowaniami rozpalamy grilla i zażywamy kąpieli wodnych lub słonecznych. Każde nurkowanie poprzedza krótka teoria i szczegółowe omówienie planu nurkowania.
  4. Na zakończenie kursu spotykamy się na egzaminie teoretycznym w postaci testu. Jest to też czas na uzupełnienie ewentualnych braków wiedzy. Latem na zajęcia teoretyczne udostępniamy nasz nurkowy ogródek, a zimą grzejemy się przy kominku. Po napisaniu testu i uiszczeniu pozostałych 50% należności wypełniamy dokumenty certyfikacyjne. Certyfikat wydawany jest dożywotnio i upoważnia do nurkowania na całym świecie w zakresie właściwym dla danego poziomu wyszkolenia.

Po ukończeniu kursu zapraszamy na wspólne cotygodniowe nurkowania w pobliskich akwenach wodnych oraz na wspólne wyprawy nurkowe. O planowanych wyprawach dowiesz się więcej na podstronie wyprawy-nurkowe.html, natomiast o lokalnych, pół- lub całodniowych wyjazdach na podstronie: wyjazdy lokalne. Zapraszamy też do rzucenia okiem do galerii naszych wcześniejszych wyjazdów galerie.html

 

Ile to zajmie czasu?

Intensywny kurs można zrealizować nawet w ciągu 5 dni - zajęcia odbywają się wówczas od rana do wieczora. W praktyce jednak zwykle zajmuje ok. miesiąca, w zależności od dyspozycyjności kursanta. Ćwiczenia basenowe prowadzimy w piątki. Do opanowania wszystkich umiejętności potrzeba minimalnie 2 spotkań na pływalni. Zajęcia na wodach otwartych odbywają się w weekendy. W jednym dniu można wykonać do 3 nurkowań kursowych. Możliwe jest też indywidualne dopasowanie spotkań do możliwości kursanta - w tym w godzinach porannych.

 

Czy trzeba posiadać własny sprzęt?

Nie ma potrzeby posiadania kompletnego sprzętu. Ze względów higienicznym wymagane jest jedynie posiadanie własnej maski i butów neoprenowych, które można nabyć w naszym sklepie. Gwarantujemy w tym zakresie profesjonalna pomoc. 

 

Ile to będzie kosztować?

Kurs OWD - patrz cennik

W przypadku skorzystania najpierw z nurkowania próbnego - jego koszt zostanie odjęty od ceny kursu OWD.

Czy są jakieś dodatkowe ukryte koszty?

Nie ukrywamy żadnych opłat i nie wymuszamy ich podczas kursów. Każdy kandydat na nurka musi się liczyć z oczywistymi opłatami za wstępy na zbiorniki wodne np. "Koparki" (bilet wstępu 50 zł/os. za dzień). Nie gwarantujemy dowozu na miejsca nurkowe, ale minimalizując koszty przejazdów i opłat za autostrady jedziemy często jednym samochodem robiąc zrzutkę na przejazd.

 

 

Film zrealizowany podczas jednego z kursów OWD w naszym centrum

Script logo